Mar
26

Jak sprawdzić właściciela domeny przez WHOIS?

Jak sprawdzić właściciela domeny przez WHOIS? Whois to protokół wykorzystywany do uzyskiwania informacji na temat właścicieli domen internetowych, adresów IP

Whois to protokół wykorzystywany do uzyskiwania informacji na temat właścicieli domen internetowych, adresów IP oraz innych zasobów sieciowych. Służy jako publiczna baza danych, która pozwala sprawdzić, kto stoi za daną domeną lub zasobem sieciowym.

Jak działa Whois?

Gdy ktoś rejestruje domenę, musi dostarczyć dane kontaktowe do rejestratora domen (np. GoDaddy, Namecheap). Rejestrator następnie przekazuje te informacje do centralnej bazy danych Whois, która jest dostępna dla użytkowników Internetu.

Informacje udostępniane w bazie danych Whois mogą obejmować:

 • Nazwę domeny
 • Data rejestracji i wygaśnięcia domeny
 • Dane kontaktowe właściciela domeny (imię, nazwisko, adres, e-mail, telefon)
 • Dane kontaktowe administratora domeny
 • Dane kontaktowe technicznego kontaktu domeny
 • Serwery nazw (Name Servers) przypisane do domeny

Warto zauważyć, że niektórzy właściciele domen używają usług ochrony prywatności (takich jak WhoisGuard), które zastępują ich dane kontaktowe informacjami dostawcy usługi ochrony prywatności. W ten sposób chronią swoją prywatność i unikają spamu.

Jak korzystać z Whois?

Istnieje wiele stron internetowych i narzędzi, które pozwalają na przeprowadzenie wyszukiwania Whois. Aby uzyskać informacje na temat danej domeny lub adresu IP, wystarczy wpisać nazwę domeny lub adres IP w wyszukiwarkę Whois, a następnie otrzymasz informacje przechowywane w bazie danych.

Przykłady stron umożliwiających sprawdzenie informacji Whois:

 • whois.domaintools.com
 • whois.icann.org
 • who.is

Whois jest nie tylko użytecznym narzędziem dla osób chcących dowiedzieć się więcej o domenie lub adresie IP, ale także dla specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem internetowym, którzy mogą wykorzystać te informacje do identyfikacji oszustw, naruszeń bezpieczeństwa i innych zagrożeń.

Jak sprawdzić właściciela domeny?

Aby sprawdzić, kto jest właścicielem domeny, możesz skorzystać z usług wyszukiwania Whois, które są dostępne online. Oto kroki, które należy wykonać:

 1. Wybierz narzędzie Whois: Istnieje wiele stron internetowych i narzędzi, które umożliwiają sprawdzenie informacji Whois. Wybierz jedno z nich, na przykład:
  • whois.domaintools.com
  • whois.icann.org
  • who.is
 2. Wprowadź nazwę domeny: Otwórz wybraną stronę Whois, a następnie wpisz nazwę domeny, którą chcesz sprawdzić, w pole wyszukiwania. Pamiętaj, żeby nie wpisywać "http://" ani "www" - wystarczy sama nazwa domeny, np. "example.com".
 3. Rozpocznij wyszukiwanie: Kliknij przycisk "Search" lub "Wyszukaj" (w zależności od narzędzia). Narzędzie przeszuka bazę danych Whois i wyświetli informacje na temat domeny.
 4. Znajdź dane właściciela: Po otrzymaniu wyników wyszukiwania, przeglądaj informacje o domenie, aby znaleźć dane właściciela. Szukaj sekcji o nazwie "Registrant", "Owner" lub "Dane właściciela". W tej sekcji powinny się znajdować informacje, takie jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres e-mail właściciela domeny.

Warto zauważyć, że niektórzy właściciele domen korzystają z usług ochrony prywatności (takich jak WhoisGuard), które zastępują ich dane kontaktowe informacjami dostawcy usługi ochrony prywatności. W takim przypadku, aby skontaktować się z właścicielem domeny, będziesz musiał skorzystać z danych kontaktowych podanych przez usługę ochrony prywatności.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie narzędzia Whois dostarczają identyczne informacje. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć danych właściciela domeny za pomocą jednego narzędzia, warto spróbować innego.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

W razie potrzeby kontaktu lub współpracy zapraszamy do formularza.

Kontakt